DOLAR 31,0901 0.33%
EURO 33,6891 0.13%
ALTIN 2.017,950,06
BITCOIN 1589770-1,20%
Bilecik

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

295 okunma

Bilecik Hürriyet Sağlık Sen sağlık çalışanlarına yüzde 55 zam istedi

ABONE OL
18 Ekim 2023 00:02 00:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hürriyet Sağlık-Sen Bilecik İl Temsilciliği Sağlık çalışanlarının haklarının korunması adına Bilecik’te basın açıklaması yaptı.

Sendikanın Bilecik İl Temsilcisi Özcan Mutluer Aralık ayı enflasyonun %1.18  ve yıllık bazda %64.27 olduğunu belirterek Kamu çalışanları ve emeklileri Ocak ayında toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkı da eklenince % 16.4 oranında maaş zammı alması öngörülmektedir dedi.

“TÜİK’ in verileri çarşı – pazar enflasyonunun gerçek verilerinden oldukça uzaktır”

Kamu çalışanların maaşlarının TÜİK’in açıklamış olduğu bu verilere göre şekillenmektedir diyen Mutluer, “Ortada şöyle bir gerçek vardır ki TÜİK’in verileri çarşı – pazar enflasyonunun gerçek verilerinden oldukça uzaktır ve gerçek enflasyonu yansıtmamaktadır. Buna rağmen enflasyon yıllık % 64.2 orana ulaşmış olup kamu çalışanlarının maaşına yapılacak olan %16.4 zam bu enflasyon oranının yarısı bile değildir ifadesinde bulundu.

Zekiye Tekin Gökhan Değirmen Nuri Kara

Alım gücünün düştüğü dile getiren Mutluer, “İğneden ipliğe her şeye nerdeyse hemen hemen her hafta zam geldiği bir ortamda bu maaş zammı kabul edilebilir değildir. Asgari ücretin altında maaşa mahkûm edilen kamu çalışanları artık mutsuz ve bitkin vaziyettedir. Asgari ücrete yapılan yüzde 54 lük zammın kamu çalışanlarına telaffuz edilmesini saçmalık olan nitelendiren sayın çalışma bakanına buradan sesleniyoruz. Bizler kamu çalışanlarıyız. Sadaka istemiyoruz. Hakkımız olanı emeğimizin karşılığını istiyoruz. Saçmalık olarak telaffuz ettiğiniz rakamlara bile emeğimizin karşılığını almaktan oldukça uzak hale gelmiştir. Alım gücümüzün bu kadar düşmesine sebep olanların taleplerimizi saçmalık olarak değerlendirmesi talihsizlik ve gaftan başka bir şey değildir. Sayın bakanın bahsettiği gibi gereksiz ve saçma olan sendikal anlayışlarla kol kola kamu çalışanını bu yoksulluğa mahkûm edenler bir de bunlar yetmezmiş gibi %2 sendikal baraj getirerek tüm hukuk normlarına aykırı bir yasa çıkarmış ve kamu çalışanlarının cebine girecek paraya bile el uzatmıştır dedi.

Zekiye Tekin Gökhan Değirmen Nuri Kara

Banka promosyonlarına da değinen Bilecik İl Temsilcisi Özcan Mutluer  “Banka promosyonları ise sarı sendika tarafından başarı gibi gösterilmeye çalışılmakta daha birkaç ay önce 30 – 40 binli rakamlar konuşulurken 25.200 TL, şükredilecek miktar olarak kabullendirmek istenmektedir. Her konuda olduğu gibi makam ve para düşkünü yandaş sarı sendika bunda da sınıfta kalmış ve sağlık çalışanlarının beklentilerini boşa çıkarmıştır.  Artık kamu çalışanlarının sabrı tükenmiştir açıklamasında bulundu.

“Talebimiz tıpkı asgari ücrette olduğu gibi net olarak en az  % 55 dir”

Mutluer açıklamasının devamında şöyle konuştu;

Kamu çalışanlarının taleplerini görmezden gelenleri kamu çalışanları da vakti geldiğinde şüphesiz görmezden gelecektir.   Kamu çalışanlarının görmezden gelinmemesi adına Hürriyet Sağlık Sen olarak yapılması gereken gerçek zam talebimiz tıpkı asgari ücrette olduğu gibi net olarak en az  % 55 dir. Yoksulluk sınırının ve asgari ücretin altında maaş alan kamu çalışanları ancak bu oranla belki biraz nefes alabilecektir. Sağlık bakanlığı banka promosyon anlaşmaları 3 yıllık ve en az 50 bin TL olarak yeniden güncellenmelidir. %2 gibi saçma bir sendikal barajdan hemen vazgeçilmeli ve çalışanların sendikal örgütlenme hakkı gasp edilmemelidir. Taleplerimiz gayet makul ve ülkemizin ekonomik gerçekleri ile uyumludur. Hürriyet Sağlık Sen olarak taleplerimiz karşılanıncaya kadar yasal çerçevede her türlü eylem yolları ile mücadele edeceğimizi deklare ediyor, tüm kamuoyuna saygılar sunuyoruz.”

Zekiye Tekin Gökhan Değirmen Nuri Kara

Zekiye Tekin Gökhan Değirmen Nuri Kara
Zekiye Tekin Gökhan Değirmen Nuri Kara

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.