Pazaryeri’ndeki Çömlek Kursu’na kadınlardan büyük ilgi

413
Google News

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde Pazaryeri Belediyesi ve İŞKUR’ un beraber açmış olduğu unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması için projelendirilen Çömlekçilik kursuna Pazaryerili Kadınların ilgisi büyük oldu.

Pazaryeri ilçesinde daha önce iki kez açılmış ve Belediye Başkanı Zekiye Tekin, tarafından devam ettirilen Çömlekçilik kursunda şimdiye kadar 70 bayan kursiyer kadın Çömlekçilik sanatını öğrendi.

Kursiyer kadınlar İlçeye bağlı Çömlekçiliği ile ün yapmış Kınık Köyünden getirilen çömlekçi ustasından aldığı eğitimler sonrası Çömlek çarkına geçerek bir birinden güzel Çömlekler yapıyorlar.

Kursiyer kadınlar adeta hünerlerini göstererek bir biriyle yarışırken, yaptıkları çömlekler ile eski ustalara taş çıkartıyor.

“Hem çömlekçilik sanatını öğreniyorlar hem de aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.”

Kursiyerler Çömlekçilik kursunda Çömlek sanatını öğrenirken İŞKUR’un projesi sayesinde kur süresince aldıkları maaşları ile de aile bütçelerine az da olsa katkı sağlamış oluyorlar.

Kadın kursiyerlerden Hatice Sert İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Pazaryeri Belediyesinin açmış olduğu çömlekçi kursu ile bayanlara iş imkanı sağladığı için teşekkür ediyorum. Bu kurs sayesinde hem çömlekçilik sanatını öğreniyoruz hem de evimize katkıda bulunuyoruz. Kurs hocamız bizlere yardımcı oluyor çömlekçilik mesleğini bizlere öğretiyor. Bayan arkadaşlarımız ile güzel işler çıkarıyoruz başarıyoruz. Kurs süresi bittiğinde Belediye Başkanızdan rica ediyoruz kurs devam etsin başka arkadaşlarımız da kursa gelerek mesleği öğrenmelerini istiyoruz” dedi.

“Kadınlarımıza imkan verildiğinde güzel işler çıkıyor”

Çömlekçilik kursunda iki dönemdir kadınlara Çömlek Sanatını öğreten Kınık köyünden Çömlek ustası Ümit Çolak ise “Pazaryeri ilçesinde Bilecik İşkur Müdürlüğü ve Pazaryeri Belediyesinin ortaklaşa açmış olduğu çömlekçilik kursunu icra ediyoruz. 3.cüsü açılan bu kursta unutulmaya yüz tutmuş çömlekçilik sanatını Pazaryerili kadınlarımıza öğretmeye çalışıyoruz ve görüyoruz ki kadınlarımıza imkan verildiğinde neler ortaya çıkıyor güzel işler ortaya çıkıyor. Bu vesile ile Pazaryeri Belediye Başkanımız Sayın Zekiye Tekin’e, Bilecik İşkur müdürlüğüne, Belediye personellerimize çok teşekkür ediyorum. Umarım bu tür kurslar devam eder ve kadınlar unutulmaya yüz tutmuş meslekleri icra etmeye devam ederler” diye konuştu.