Google News

Türkiye’de sadece Akdeniz ve Ege kıyı sahil şeridinde de yetişen Frenk İnciri Bilecik’te ilk kez görüldü.

Anavatanı Güney Amerika ülkesi Meksika olarak bilinen Frenk İnciri Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Bilecik Yaban Hayatı ve Ekoturizm grubu üyelerince fotoğraflandı.

Diğer adıyla Hint inciri olarak bilinen Frenk inciri hakkında bilgiler veren grup üyesi Hakan Ertürk, görüntülediği Frenk inciri hakkında bilgiler verirken bu meyvenin faydaları say say bitmiyor dedi.

Ertürk, “Anavatanı Güney Amerika ülkesi Meksika olarak bilinen Frenk İncirini Bilecik’te ilk kez Osmaneli ilçemizde görmüş olduk. Meyve hakkında araştırma yaptığımızda, Türkiye’de Akdeniz ve Ege kıyı sahil şeridinde de yetişen bir bitki olarak gözlemledik. Frenk İnciri sıcak ve kurak bölgelerde yetişen bir meyve türüdür. Bu meyve yorgunluk, bitkinlik ve sıcaklardan bunalma gibi şikayetlerine kişilerin daha zinde olmasını sağlar. Meyvedeki şeker oranı kandaki insülin değerlerini etkilemediğinden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir ayrıca kolestrolü de düşürmeye yardımcı olur. Cilt hastalıkları, saç hücresi, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiğini öğrendik” dedi.