Pazaryeri Boncuk fasulyesi hasadı başladı.

Pazaryeri Boncuk fasulyesi hasadı başladı.

Türkiye’de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetişen tescilli Pazaryeri Boncuk fasulyesi hasadı başlandı.

Pazaryeri ilçesinde yaklaşık bin 600 dekar alanda dikimi gerçekleştirilen Pazaryeri Boncuk fasulyesi İstanbul başta olmak üzere Bursa, Eskişehir ve Ankara’dan büyük rağbet görüyor.

İlçe rakımının yüksek ve hava sıcaklığının fazla olmaması Pazaryeri Boncuk fasulyesine ayrı bir lezzet verirken, kılçıksız ve dış yüzeyinin parlak olması Marmara ve İç Anadolu Bölgesi’nde tercih edilen sebzeler arasında yer alıyor.

Pazaryeri ilçesinde ve köylerinde Mayıs ayında ekilen ve 2 metreye kadar çıkan fasulye, kısa sürede piştiği ve diğer fasulyelerden lezzeti yönünden ayrıldığı için daha fazla talep görüyor.

Geçen yıla bakarak yüksek olan fiyatlardan memnun olan Boncuk fasulye üreticileri alım fiyatları düşmediği takdirde geçen yılın zararlarını çıkartacaklarını belirttiler

İlçeye bağlı Dereköy köyünde Tescilli Pazaryeri Boncuk Fasulyesi üretimi gerçekleştiren Nezile Günal, “Pazaryeri Boncuk fasulyemizin hasadına başladık. Bu yıl tarlamızın verimi geçen yıla göre daha fazla” diye ifade etti.

Günal, İhlas Haber Ajansı Muhabirine, “ Fasulye tarlamızda ilk kırıma başladık inşallah bu fiyatlarla gider temennimiz duamız o yönde herkese hayırlı olsun. Allah herkese hayrını bereketini arttırsın” diye konuştu.

Dereköy köyünde Nezile Günal’a ait Boncuk fasulyesi tarlasını ziyaret eden Pazaryeri İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serdar Sert, “Şu anda Pazaryerimize özgün Pazaryeri boncuk fasulyesinin hasadına başlamış bulunuyoruz. Yine ürün ve çiftçimiz ile beraber tarladayız. Pazaryeri boncuk fasulyesi, Eskişehir il Geçit kuşağı tarafından tescillenmiş olup, Pazaryeri’ne özgü bir çeşittir. Hem parlak ve kılçıksız olması en büyük özelliklerinden birisidir lezzetlidir. Şu anda hasat dönemindeyiz, ilçemizde yaklaşık 500 kadar üreticimiz var çiftçimiz var. Bin 600 dönüm kadara Pazaryeri Boncuk Fasulyesi üretimimiz var. Dönümüne bir ton gibi ürün bekliyoruz, gerçi bu sene yoğun yağışlardan dolayı ürünlerde biraz azalma bekleniyor şu anda güzel gidiyor hasatlar ortalama 7 ile 7,5 liradan başladı umarım bu fiyat çok düşmez ve üreticimiz kazanır temennimiz bu yönde. Bizde ilçe müdürlüğü olarak her zaman çiftçimizin yanındayız ihtiyaç duydukları her zaman gelip bizden yardım isteyebilirler her zaman yanlarında olmaya çalışacağız. Üreticilerimize hayırlı bereketli olmalarını diliyoruz hasadın, ayrıca Bakanlığımızın Dijital Tarım Platformu’na üye olurlarsa üreticilerimizin satışlarına bir nebze de katkısı olur. DİTAP sayesinde kendileri bu konuda bilgilendirip kaydede biliriz ve üreticilerimiz aracılar olmadan direk tüketiciye daha uygun yüksek fiyattan kazanacakları şekilde DİTAP üzerinden satışlarını da yapabilirler bu da biz her zaman yardımcı olmaya hazırız. Çiftçilerimize bereketli bol ürünler diliyoruz hayırlı kazançları olsun inşallah” dedi.

 Öte yandan Pazaryeri ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı Ziraat Mühendisleri hasadına başlanan Pazaryeri Boncuk Fasulyesi tarlalarında kontroller yaparak Boncuk Fasulyesinin verimini arttırma ve hastalıklardan korunması için üretici çiftçileri bilgilendirdi.

Güncel Haber Pazaryeri Haberleri Yaşam