Siyaset

Milletvekili Yağcı, Şahadetinin 100.yılında Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendiyi rahmetle andı

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendi’nin şehadetinin 100. Yılında anma mesajı yayımladı.

Milletvekili Yağcı, yayımladığı mesajında,

“Sivas Kongresinde alınan “YA İSTİKLAL YA ÖLÜM” kararının ardından Mustafa Kemal Paşa’nın başkanlığını yaptığı HEYET-İ TEMSİLİYE’ye bağlılığını ilan ederek Anadolu’da kurulan ilk Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Mehmet Nuri Efendi başkanlığında 5 Ekim 1919 da Bilecik’te kuruldu.

Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendi yaptığı “Alçak Yunan’ın zulüm ve vahşetine katlanmaktansa seve seve ölelim. Şehit olalım. Ama önce düşmanı ata yadigârı, Ertuğrul Gazi diyarı şehrimizden kovalım. Bir ve beraber olalım. Gazamız mübarek olsun. Allah bizimle beraberdir.’’ Çağrısıyla TBMM ordularının kazandığı ilk zaferler olan İnönü Zaferlerinin kilit ismi oldu.

Ankara Fetvasına verdiği destek Milli Meclisin Ankara da toplanması adına anlamlıdır.

Türkiye Cumhuriyetinin ilk sivil cumhurbaşkanı MAHMUT CELAL BAYAR başta olmak üzere milli mücadelenin pek çok önemli isminin güven içerisinde Ankara’ya ulaşmasını sağladı.

23 Nisan 1920 de meclise milletvekili olarak katılmasının Bilecik’teki mücadeleyi zayıflatabileceği inancıyla şehirden ayrılmadı.

Bilecik çevresindeki Rumların ‘’ Müftüye ölüm’’ çağrısının bir sonucu olarak 2. İnönü Zaferinden sadece 6 gün sonra 7 Nisan 1921 de Mehmet Nuri Efendi uğradığı suikast ile şehit edildi.

Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendi’nin şahadetini Ankara’ya

“Ahali ’den mezalim ve kötülüğe maruz kalan ve şehitlerin arasında Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendi de vardır.’’ Şeklindeki telgrafıyla duyurdu.

Milli mücadele tarihine Bilecik’imiz adına mührünü vuran BİLECİK MÜFTÜSÜ MEHMET NURİ EFENDİ’nin şahadetinin 100. Yıl dönümü vesilesiyle tüm milli mücadele kahramanlarımız ile birlikte bu vatan uğruna şahadet şerbetini tadan tüm şehitlerimizi minnet ve rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyorum” ifadelerinde bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu