4 mevsim doğası ve manzarası ve eşsiz güzelliğe sahip Pazaryeri ilçesi Küçükelmalı Tabiat Parkının tamamlanması ile birlikte Bilecik’in gözdesi oluyor.

İlçe Halkının ve ilçeye ziyarete gelen vatandaşların “Zamanın unutulduğu yer Pazarcık” diye adlandırdığı Pazaryeri İlçesi Film ve Dizi yapımcıları tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

“Hangi sevilen dizi Pazaryeri ilçesinde kaç bölüm çekilecek” sorusuna hep birlikte yanıt arayacağız.

Türkiye’de ilklerin bulunduğu Pazaryeri ilçesi 4 tarafı yem yeşil ormanlar ve göletler ile çevrili. Yöreye özgün sadece Türkiye’de sadece Pazaryeri ilçesinde yetişen Coğrafi işaretli Şerbetçiotu bitkisi ile adını sıklıkça duyurmaya çalışsa da İlçede üretilen Boza ve Helva’nın adını ve tadını herkes biliyor. Pazaryeri’ne has ve özgü sadece Pazaryeri ilçesinde yetişen diğer bir ürün olan tescilli Pazaryeri Boncuk fasulyesi başta İstanbul, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Ankara, Sakarya ve Antalya satışa sunularak herkesin damak tadına hitap ediyor. İlçenin tanıtımında büyük rolü bulunan Kınık Köyü Çömlekçilik sanatı ile İlçede en çok ziyaret edilen köy olarak bilinse de Kınık köyünde 140 yıldır çömlekçilik yapılıyor.

Pazaryeri ilçesinin tarihi Bizans dönemine dayansa da adını Osmanlı Devleti kurucusu Osman Gazi’nin oğlu Yahşi Pazarlı Bey’den almıştır.Pazaryeri, kuruluşunun yanı sıra kurtuluş savaşında işgalci kuvvetlere karşı çetin mücadelelerin yaşandığı, Pazaryeri halkının topyekûn savaştığı nadide özel topraklardır.

Pazaryeri ilçesini birçok sinema ve dizi yapımcısı ziyaret ederek incelemelerde bulunsa da ilçe halkı, Türk kültürü ve Bilecik’in, Pazaryeri ilçesinin kültür anlayışına uygun bir senaryo gelmedikçe ilçede dizi ve sinema filmi çekilmesine karşı.

Geçtiğimiz aylarda bir film yapımcısı ile görüşen Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, ilçede çekilmek istenen filmin senaryo incelemesini yaparken, Pazaryeri Belediyesinden nasıl bir karar alacağı ilçede merak konusu oldu.

Şu an için Pazaryeri ilçesinde çekilecek bir dizi maalesef yok. İlçemizin güzelliklerinden faydalanmaları için yapımcıları ilçemize bekliyoruz.

Fotoğraf İbrahim Öztosun