Connect with us

Bilecik

Tarihi Karamustafa Paşa Camiinde restorasyon öncesi son inceleme

Haber Ekleme

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 1665 yılında IV. Murat sadrazamı Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılan ve kendi adını taşıyan tarihi Karamustafa Paşa camiinde restorasyon öncesi son inceleme.

Geçtiğimi yıl projesi onaylanan ve vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda projesi revizyon edilen tarihi Karamustafa Paşa camii restorasyon çalışmalarına yakında başlanacak.

Revizyon edilen projeyi Bilecik Vali Yardımcısı Şahin Arsal, İlçe Kaymakamı Ferhat Altay, Belediye Başkanı Zekiye Tekin, Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürü Rahime Karaoğlu Murat,  Bursa Vakıflar Bölge Müdürü Haluk Yıldız ve Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan yerinde inceledi.

Advertisement

Yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler veren Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan “Doğası, tabiatı, taşıdığı kültürel turistik değerleri verimli tarım arazilerinin yanında tarihi zenginlikleri ile de ön plana çıkan Pazaryeri ilçesinde ecdadımızdan bizlere mirası olarak kalan kültür varlıklarımızı korumak, hak ettiği değere çıkarmak ve nesilden nesile bu değerlerin aktarılmasını sağlamak adına çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz. Bugün sayın Valimizin himayelerinde, Vali Yardımcımız Şahin Arsal Koordinasyonunda Bakanlığımız Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde Eskişehir Koruma Kurulunun izni ve kontrolünde Pazaryeri ilçemizin önemli eserlerinden Kara Mustafa Paşa Camisini Bursa Vakıflar Bölge Müdürümüz ve vakıf yetkilileri, Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürümüz ve yetkililerimiz ile yerinde incelemelerde bulunduk. İnşallah en yakın sürede aslı korunarak tarihi dokusuna uygun bir şekilde restorasyon ve rekreasyon düzenlemeleri Bakanlığımızca gerçekleştirilecek. Sayın Valimize, sayın Vakıflar Bölge Müdürlüğümüze, Kurulumuza, sayın Belediye Başkanımıza, sayın Kaymakamımıza tarihi değerlerimizin korunması için gösterdikleri Hassasiyeti için teşekkür ederiz” diye konuştu.

Öte yandan Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin’de Pazaryeri ilçesinin tarihine sahip çıkıyoruz ifadesinde bulunarak ilçede 1665 yılında IV. Murat sadrazamı Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Karamustafa Paşa camisinin aslı korunarak tarihi dokusuna uygun bir şekilde restorasyon çalışmalarının yakında başlanacağını söyleyip projede emeği geçen herkese teşekkür etti.