Connect with us

Arşiv

Sertifikalı ceviz fidanları toprakla buluştu

Haber Ekleme

Bilecik Valiliğince hazırlanıp, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ”Ceviz üretiminin yaygınlaştırılması” projesi kapsamında sertifikalı ceviz fidanları toprakla buluşturuldu.

Vali Bilal Şentürk, Bayırköy Beldesi Sarmaşık Mahallesinde, sertifikalı ceviz fidanı dağıtımı ve dikiminde, merkez ve ilçelerde bin 700 vatandaşa yaklaşık 170 bin ceviz fidanının dağıtımının yapıldığını ve 10 bin dekarda fidanların toprakla buluşturulduğunu anımsatarak, projedeki bir amacın da gurbetteki insanların  köyleriyle tekrar bağlarını sağlamak olduğunu vurguladı.

Gurbetteki insanların köylerinde atıl bıraktıkları arazileri değerlendirmenin yanında yılın belli dönemlerinde hem memleketlerini ziyaret edeceklerini hem de ekonomik anlamda gelir elde edeceklerini ifade eden Vali Şentürk, şunları kaydetti: 

”Proje, ilimizin tamamına hitap edecek şekilde hazırlandı. Köylerde hem ekonomik  hem de sosyal yönden bir canlanmaya vesile olmaya çalışıyoruz. Köylerinden merkeze, yakın il ve ilçelere göç etmiş insanlarımızın, bütçesine katkı sağlayacak, sınırlı süreli bir faaliyet ile üretime katılmalarını istiyoruz. Bu vesileyle hem memleketlerine bağlansınlar hem de bütçelerine buradan bir katkı sağlamış olsunlar. Toprakla uğraşmak zahmetlidir ama bereketlidir. O bereketin verdiği manevi haz ve mutluluk ziyadesiyle fazladır. Dikimini gerçekleştirdiğimiz ceviz fidanları bize 5-6 yıl sonra gelir getirecek duruma gelecek. İstiyoruz ki, atıl durumda veya ekim yapılmayan arazileri değerlendirelim.”  

Vali Şentürk, Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Mustafa Demirbaş, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, İl Genel Meclisi üyesi Zeki Kayadelen ve köylüler, sertifikalı ceviz fidanlarını toprakla buluşturdu.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply