Connect with us
Erkan Karakaş

Arşiv

Pazaryeri Meslek Yüksekokulunda Kırmızı Kurdeleli farkındalık.

Haber Ekleme

Bilecik Pazaryeri İlçe Devlet Hastanesi 1 ARALIK Dünya AİDS günü dolayısıyla öğrencilerimizi bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturabilmek için Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Pazaryeri Meslek Yüksekokulunda öğrencilere konferans salonunda seminer verdi.

Pazaryeri Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Zeynep Fatma Erduran, Öğrencilere AIDS’in ilk kez görüldüğü ve teşhis edildiği tarihten günümüze kadar geldiği yayılış durumu, hastalığın bulaşma şekli, belirtileri, tedavi ve korunma yöntemleri ile ilgili bilgiler verdi.

HIV enfeksiyonu; korunmasız her türlü cinsel temas, enjektör paylaşımı, enfekte kan ve kan ürünleri transfüzyonu veya anneden bebeğe gebelik döneminde, doğum sırasında veya doğum sonrasında emzirmeyle bulaşabilmektedir diyen Hemşire Erduran, “Bulaşma yollarının çeşitliliğine bağlı olarak HIV enfeksiyonu tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) 2019 yılı raporuna göre; dünyada HIV epidemisinin başlangıcından bu yana 74.9 milyon kişi HIV ile enfekte olmuş, 32 milyon kişi ise AIDS ile ilişkili hastalıklar nedeni ile hayatını kaybetmiştir” dedi.

“Geliştirilen etkili tedaviler sayesinde erken tanı konulan HIV hastaları sağlıklı kişiler kadar sağlıklı bir ömür yaşadıkları gibi bulaştırıcılıkları da neredeyse tamamen ortadan kalkmaktadır. Kesin tanı alınabilmesi için şüphelenilen her durumda HIV testi yaptırılmalıdır. HIV pozitif kişilerin düzenli takip ve tedavisinin yapılarak tedavi sürekliliğinin sağlanması ve HIV pozitif gebelerin takip edilmesi amaçlarına yönelik Elektronik HIV/AIDSBilgi Sistemi oluşturulmuştur. HIV/AIDS açısından hassas grupları HIV/AIDS’den korunma ve bulaşma yolları hakkında bilgilendirmek, HIV tanı test hizmeti sunmak, test öncesi ve sonrasında danışmanlık hizmeti vermek, tedavi için doğru merkeze yönlendirmek ücretsiz ve gizlilik esasları içerisinde Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmektedir” diyerek Program sonunda “1 Aralık Dünya AIDS günü dolayısı ile amacımız AIDS e karşı bilinçlerdirmek farkındalık oluşturmak.  Uluslararası platformda AIDS’in Kırmızı kurdele ile farkındalığını anlatmaya çalışıyoruz  tüm dünya da kırmızı kurdele “AIDS’e saygı duyuyorum AISD ten ölenlere saygı duyuyorum, AIDS ten korunuyorum, bulaştırıcılığı engellemeye çalışıyorum şeklinde” ben bu kocaman kırmızı kurdeleyi farkındalık yaratması amacıyla hocama takdim ediyorum” diye konuştu.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Pazaryeri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi İrem Yazıcı ise, “AIDS İN Farkındayız,  ölenlere saygı duyuyoruz ve AIDS ten korunma adına bilinçlendirmek adına sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Advertisement
Erkan Karakaş

Program sonunda Öğrencilerin HIV ve AIDS konusunda sorularının yanıtlandı sonrasında Hemşire Erduran, öğrencilere ve Meslek Yüksekokulu akademik personeline tanıtıcı broşürler ve Kırmızı Kurdele dağıtıldı.