Connect with us
Erkan Karakaş

Arşiv

Suriyeli’ Çömlek Ustasına Vali Şentürk’ten ''Kırlangıç'' ödülü

Haber Ekleme

Ülkesinde Savaş nedeni ile Ülkesini terk ederek Türkiye ye gelen Çömlek ustası Husein Naassan Bilecik’te düzenlenen ”Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” etkinliğinde Bilecik Valisi Bilal Şentürk’ten ”Kırlangıç” ödülü aldı.

Suriyeli Husein Naassan Türkiye ye göç ettikten sonrada mesleğini Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık Köyünde devam ediyor. Çömlekçilik mesleğini Suriye de baba mesleği diyen Suriyeli Husein Naassan’a yaklaşık iki yıldır Kınık Köyünde Çömlek Atölyesinde çalışıyor.

Vali Şentürk, Uluslararası Göçmenler günü nedeniyle Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen ”Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” etkinliğinde, vatanlarını ve topraklarını bırakarak, sevinçlerini, mutluluklarını ve üzüntülerini paylaşan insanlarla bir arada bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. 

Ekonomik yetersizlikten dolayı insanın vatanını, memleketini terk ederek daha refaha ulaşabileceği bir yere gitme arzusunun normal bir davranış olarak kabul edilebileceğini belirten Vali Şentürk, şöyle konuştu:

”Ancak can güvenliğinin olmadığı, kurşunların ve bombaların nereden geleceğinin kestirilemediği bir ortamda insanın kendi hayatı ve çocuklarının hayatını kurtarmak adına vatanından ayrılması göz ardı edilebilecek bir durum değildir. Dünyadaki zenginlik, adaletli bir bölüşme olduğu taktirde dünyada yaşayan insanları çok rahatlıkla yeterli olabilecek, herkesi idare edebilecek bir boyuttadır. Ne yazık ki birileri kendi çıkarları gerçekleşsin diye insanların önemli bir kısmına bunlar bizim yakın coğrafyamizda bulunan ülkelerden insanlar can güvenliği olmadığı için yollara dökülmekte ve çok önemli bir kısmı da bu seyahatler sırasında hayatını kaybedebilmektedir. Bizler sizlerin yaşamış olduğu sıkıntıları, geri de bıraktıklarınızın da sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. Sizleri ortak gönül coğrafyasının insanları olarak biz ülkemize kabul ettik. Ayrım yapmaksızın hepinizi misafir olarak kabul ediyoruz. Devlet ve millet olarak, tüm imkanlarımızı sizlerle paylaşarak, kardeşliğimizi en güzel şekilde göstermeye çalışıyoruz. Çocuklarınızı okullarımıza göndermenizi istiyoruz. Türkçeyi öğrenmenizi istiyoruz. Yarın memleketlerinize döndüğünüzde belki ziyarete gelecek buradaki dostlarınız. Hepimiz insanınız, yaratılmışların en şereflisiyiz. Hepimiz kardeşiz. Kardeşler birbirlerinin sıkıntılarını ve mutluluklarını paylaşırlar. Bu anlayış içerisinde yaklaşıyoruz. Bizler sizlerin yaşamış olduğu sıkıntıları, geri de bıraktıklarınızın sıkıntılarını iyi biliyoruz. Sizleri ortak gönül coğrafyasının insanları olarak ülkemize kabul ettik. Ayrım yapmaksızın hepinizi misafir olarak kabul ediyoruz” dedi. 

Advertisement
Erkan Karakaş

Program, Ahıska Türkleri, Afganistan ve Afrika Halk oyunları ekiplerinin yöresel oyunlarını sergilemesi, Vali Şentürk’ün ”Kırlangıç” ödülünü çömlek ustası Suriyeli Husein Naassan’a vermesi, Iraklı ressam Abdullah Davut’un kara kalemle yaptığı Vali Şentürk’ün resmini hediye etmesi ve İranlı sanatçı Ador’un konseriyle devam etti.

Continue Reading
Advertisement
Erkan Karakaş
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply