Connect with us

Arşiv

Çömlek Ustaları Kınık Köyü’ne Doğalgaz’ın gelmesini istiyor

Haber Ekleme

Bilecik’in Pazaryeri İlçesine bağlı Kınık Köyünde Çömlek Ustaları Çömlek Fırınlarının Elektrik ile çalıştığını artan maliyetler sonunda ekonomik sıkıntılar yaşadığını belirtti.

Kınık Köyü’nde yaklaşık 140 yıldır Çömlekçilik yapıldığını belirten Çömlek Ustalarının ortak sorunu Köyde Doğalgaz olmaması oldu. Köyümüzde doğalgazımız yok diyen çömlek ustaları, dolayısı ile fırınlarımız elektrik ile çalışıyor. Onun için ekonomik anlamda zorluklar çekiyoruz dediler.

Kınık Köyünde Çömlekçilik yapan Çömlek Ustası Emin Aslan yaptığı açıklamada, “Kınık Köyünde Çömlekçi Ustaları olarak ortak sorunumuz köyümüzde doğalgaz olmaması. Köyümüzdeki Çömlek Fırınları elektrik ile alıştığı için yüksek gelen faturalarımız nedeni ile zorluklar çekiyoruz. Fırınlarımızın Doğalgaz ile çalışması durumunda ürettiğimiz ürünlerin maliyetinde düşüş olacaktır düşen maliyetlerde ürünlerimizi vatandaşlara daha ucuz sunma imkanı sağlayacağız ve işlerimizin hızlanmasına imkan oluşturacaktır. Kınık Köyünde şu an Çömlekçi Ustaları olarak Köyümüze Doğalgaz bağlanması için yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.

Kınık Köyünü Ziyaret eden Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, ise  Çömlekçi ustalarının “Doğalgaza dönüş olursa daha rahat bir ortamda çalışacaklar” diyerek “Kınık köyü el sanatları ile ünlü bir köyümüz. Toprağın sanata dönüştüğü yerdeyiz şu anda. Her bir evde çömlek fırınlarının, atölyelerinin olduğu bir yer burası. Köy halkı geçimini buradan sağlıyor ve ilçemizin de ülkemizde ve dünyada tanıtılmasına önemli bir katkısı var köy halkının. Pazaryeri çömleği de ileriki zamanlarda çok yol kat edeceği kanaatindeyiz. Tabi burada köy halkının bazı istekleri var. Köyümüzde doğalgazımız yok, dolayısı ile fırınlarımız elektrik ile çalışıyor. Onun için ekonomik anlamda doğalgaza dönüş olursa daha rahat bir ortamda çalışacaklar ve aile bütçelerini daha iyi koşullarda döndürebilecekler. Bunun da ilçemize de katkısı olacak. Daha fazla üretip daha çok tanınmasına katkı sağlayacak” dedi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply