Connect with us
Erkan Karakaş

Siyaset

BAHÇELİ 50+1 E SAHİP ÇIKTI.

Haber Ekleme

BAHÇELİ 50+1 E SAHİP ÇIKTI.

0

BEĞENDİM

Advertisement
Erkan Karakaş

Yurtiçi Haberler*SİYASET*İsteniş Hakan Tüplek

BAHÇELİ 50+1 E SAHİP ÇIKTI.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı seçilme şartı olan 50+1 e sahip çıktı. Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için adaylardan birisinin %50 + 1 kişi oy çoğunluğuyla seçilebilmesi gerekiyor. İlk turda en az iki aday arasından bir kişinin % 50+1 oy alamaması durumunda seçimler ikinci tura kalıyor. İkinci turda en yüksek oyu alan aday Cumhurbaşkanı seçiliyordu.

Advertisement
Erkan Karakaş

Partiler kendilerine yakın olan taraflar ile ittifaka gittiler.  Ak Parti liderliğinde Cumhur İttifakı, CHP liderliğinde ise İttifak Millet İttifakı oluşturuldu.

İttifaklar Seçimi olarak siyasi parti tarihimize giren seçimler ileri tarihlerde yapılacak seçimler için de örnek oluşturdu.Seçim sonrası yapılan hesaplarda ittifakların seçmeni kendi taraflarına çekmekte başarılı olamadıkları  gözlemlendi.

Millet İttifakı cephesinde yer alan 6 partinin bir daha bir araya gelerek bir ittifak oluşturması beklenmiyor.

Yaklaşan Yerel Seçimler öncesinde ittifakta var olup olmamakta kimi zaman kararsız kalan İYİ Parti ilk yerel seçimlerde 81 ilde kendi adayları ile seçime girme kararı aldığını kamuoyuna duyurdu. Buna rağmen Millet İttifakı lider partisi CHP kimi yerlerde İYİ Parti ile İttifak yapabileceklerinin sinyallerini verdi.

Cumhur İttifakının ikinci büyük partisi MHP nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde % 50+1 seçilme şartını yeniden hatırlatması ‘’unutmayın ittifakta ben de varım’’ mesajını verdiği yorumları yapılıyor. Kimi yorumlarda da gündemi değiştirmek için ortaya atılan bir söylem olduğu ifade ediliyor.

Advertisement
Erkan Karakaş

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı seçilme şartı olan 50+1 şartının devam etmesini istiyor. 

Bu Haber https://www.yurticihaberler.com/ haber sitesinden eklenmeiştir

Continue Reading
Advertisement
Erkan Karakaş
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply