Connect with us
Erkan Karakaş

Bilecik

Ülke ekonomisine katkısı büyük! Şerbetçiotu tarlalarında hummalı çalışma sürüyor

Haber Ekleme

Türkiye’de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetişen içecek sanayii, ilaç endüstrisi, gıda ve kozmetik sektörlerinde kullanılan endüstriyel bitki şerbetçiotu tarlalarında iplikleme mesaisi üretici çiftçiler tarafından devam ediyor.

Pazaryeri ilçesinde ve köylerinde yaklaşık 400 üretici çiftçinin 1300 dekar alanda geçim kaynağı olan şerbetçiotu tarlarında çiftçiler iplikleme mesaisi sürüyor.

İlçede havaların yağışlı gitmesiyle çiftçiler bu yıl ürünlerinden yüksek rekolte beklerken yağışlar nedeniyle iplikleme çalışmasının geciktiğini belirtip, Ağustos ayında gerçekleşecek hasattan çok umutlular.

2023 yılı şerbetçiotu alım fiyatı henüz belli olmazken, geçtiğimiz yıl şerbetçiotu kilogram başına Aroma cinsi 28.00 lira, diğer cinsler 27.00 lira olarak TARBES ve Otgül KOOP tarafından üreticinden alınmış, ülke ekonomisine yaklaşık 15 milyon lira katkı sağlamıştı.

Ülke ekonomisine katkısı büyük! Şerbetçiotu tarlalarında hummalı çalışma sürüyor yazısı ilk önce Pazaryeri Gündem üzerinde ortaya çıktı.

Advertisement
Erkan Karakaş