Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde geçimini çömlekçilik yaparak sağlayan köylüler artan elektrik masrafları yüzünden çömlek ocakları için köylerine doğalgaz gelmesini istiyor.

İlçeye bağlı Kınık köyünde yaklaşık 130 yıldır çömlekçilik yapan köy halkı çömleklerini fırında pişirmek için odun temin edemedikleri için elektrikli fırınlara yönelirken, son zamanlarda gelen yüksek faturalardan dolayı dertli.

Çömlek ustaları isteklerini AK Parti Pazaryeri ilçe Başkalığına iletirken AK Parti ilçe Başkanı İsmail Soydan Kınık köyünde incelemelerde bulundu ve çömlekçilik sanatı ile uğraşan ustaların sorunlarını dinledi.

Her atölye ortalama 15 ile 20 bin lira elektrik faturası ödüyor diyen Çömlek ustası İlhan Öztürk, “Köyümüzde yaklaşık 20 tane çömlek ocağı var. Her gün artan maliyetler yüzünden çömlekçi ustalarımız zor anlar yaşıyor. Çömlek ocak fırınlarımızda eskiden odun kullanıyorduk odun bulma konusunda sıkıntılar çekince fırınlarımızı elektrikli yapmak zorunda kaldık. Maalesef son zamanlarda gelen elektrik faturalarımız çömlekçi esnafını ekonomik anlamda sıkıntıya sokmaktadır. Atölyelerimize ortala ayda 15 ila 20 bin lira arasında elektrik faturası geliyor. Köyümüze yaklaşık 7. kilometre uzaklıktaki ilçemizde doğalgazımız var buradaki doğalgaz köyümüze gelirse ekonomik anlamda çömlekçi ustalarımız rahatlayacak. Konuyu daha önce Belediye Başkanımız ve AK Parti ilçe başkanımıza ilettik ve bu gün sorunlarımızı yerinde görerek incelediler bizlere yardım sözü verdiler” diye ifade etti.

AK Parti İlçe Başkanı İsmail Soydan, Kınık Köyündeki çömlek atölyelerini gezerek çömlekçi ustalarının sorunları dinledi.

Başkan Soydan, “Pazaryeri İlçemizin tanıtımında büyük rolü olan, boza, şerbetçiotu, boncuk fasulyemizden sonra Kınık köyü çömlekleri gelmektedir. Kınık köyümüzdeki çömlekçi ustalarımız bazı sıkıntılar yaşadıklarını belirttiler. Çömlekçilerimizin ortak sorunu fırınlarında kullandıkları elektriklerlerden kaynaklanan yüksek elektrik faturaları olduğunu söyleyerek köylerine doğalgaz gelmelerini istediler. Ustalarımızdan aldığımız istekler doğrultusunda AK Parti Pazaryeri ilçe başkanlığı olarak Kınık köyümüze doğalgaz gelmesi için gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.