İç Savaş nedeni ile Suriye’nin idlib kentinden Bilecik’e yerleşen Suriyeli çömlek ustası Bilecik’i temsilen gittiği Aydin’in Karacasu ilçesinde düzenlenen 1. Uluslararasi Kirmizi Eller Çömlek ve Sanat Çalıştayındaki çömlek yarışmasında 1.ci oldu.

Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyünde çömlek ustalığı yapan ve ülkesini iç savaşlar nedeni ile terk etmek zorunda kalan 32 yaşındaki Suriyeli çömlek ustası Hüseyin Nassan, Aydın’ın Karacasu ilçesinde düzenlenen 1. Uluslararasi Kırmızı Eller Çömlek ve Sanat Çalıştayında Bilecik’i temsil etti.

Türkiye’nin her ilinden Çömlek sanatı ile uğraşan ustaların davet edildiği Kırmızı Eller Çömlek ve Sanat Çalıştayında çömlek ustaları düzenlenen yarışma ile hünerlerini sergilerken, Bilecik’in Pazaryeri İlçesi Kınık köyünü temsilen gittiği yarışmada Hüseyin Nassan 1.ci oldu ve ödülünü Karacasu İlçe Kaymakamı Ahmet Soley’den aldı.

2015 yılında Suriye’deki iç savaşlar nedeni ile Türkiye’ye geldiğini belirten Hüseyin Nassan çömlekçilik mesleğini Suriye’de dedesinden ve babasından miras aldığını ve 18 yıldır çömlekçilik sanatı ile uğraştığını belirterek, 2017 yılından beri Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyünde çömlekçiliğe devam ettiğini söyledi.

Hüseyin Nassan, 2019 Yılında Uluslararası Göçmenler günü nedeniyle Bilecik’te düzenlenen “Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” etkinliğinde Bilecik Valisi Bilal Şentürk’ten ”Kırlangıç” ödülü almıştı.

“Kazandığım ödülü Şehit çocuklarına bağışlayacağım”

Çömlekçilik mesleğini dedemden babamdan miras aldım diyen Hüseyin Nassan; İhlas Haber Ajansı muhabirine, “Suriye’den 2015 yılında muhacir olarak geldim. 2015 yılında savaş durumu nedeni ile Türkiye’ye geldim. Çömlekçilik mesleği dedemden ve babamdan miras aldım. Bu meslek içinde 18 yıldır çalıştım. 2017 yılında emin abiyle tanıştım burada, o zamandan beri hala burada onunla birlikte çalışıyorum. Ondan çok memnunum Allah razı olsun. 4 yıldan bu yana ağabeylik yaptı bana. 2018 yılında Bilecik’te göçmen şenliklerinde sayın valimden ödül aldım, ödül verdi bana ve çok mutlu oldum o zaman. O zamandan beri sanatımı herkese göstermek istedim o yüzden her yerde güzel bir şeyler yapıyorum ve farklı bir şeyler çıkartmayı düşünüyorum. Geçen hafta emin abi Aydın’ın Karacasu ilçesinde yarışma var dedi bana seni gönderecem dedi bana katılmak için. Ben buradan biricik olarak Kınık köyünü ve Aslan Çömlekçilik’i temsil ettim orda ve gittim oraya zor bir yarışmada yarıştım. 18 tane usta güzel iyi ustalar ile yarıştım ve birinciliği kazandım. Allaha şükür çok mutlu oldum. Yarışmaya gitmeden önce yarışmada ödül var diye haberim yoktu yarışmanın yarsında 3 bin lira ödül verileceğinden haberim oldu. o zaman kendime söz verdim eğer bu yarışmayı kazanırsam o paradan tek kuruş almayacağım, o para ile şehit çocuklarına bayramlık hediye göndereceğim” diye konuştu.