Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde görülen Yediuyur faresi herkesi şaşkına çevirdi.

Ankara’da görev yapan Astsubay Başçavuş tatilini geçirmek için Pazaryeri İlçesine bağlı Kınık köyündeki evine gelince karşısında Dünya’da nesli tükenmekte olan Yediuyur faresi ile karşılaştı.

Evinde kaya faresi sandığı Yediuyur faresi ile karşılaşan Ersen Turan, ilk başta yakalamak için peynir verse de peynir’i yemediğini belirterek Kemalpaşa tatlısınun kurusu ile yakaladım peynir falan yemiyor umarım bu Yediuyur faresine daha iyi bakarlar dedi.

Yediuyur faresinin evine nasıl girdiğini anlayamayan Astsubay Ersen Turan, durumu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serdar Sert’e iletti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü de konuyu hemen Bilecik Belediyesi’ne iletti ve kendiside Kınık köyüne geldi. Bilecik Belediyesi Yediuyur faresinin bulunduğu Kınık Köyüne bir veteriner yollayarak nesli tükenmekte olan Yediuyur faresini koruma altına aldı.

 Bilecik Belediyesi Veteriner hekim Nedret Avcı “Pazaryeri ilçemizin Kınık köyünde Ülkemizde ender görülen Laos faresi yakalamış arkadaşlarımız. Laos Faresini sokak hayvanlarını tedavi merkezimize almaya geldik. Götüreceğiz oradaki bakımlarını yaptıktan sonra Hayvanat bahçesine Doğa Koruma Şube Müdürlüğü aracımız ile teslim edeceğiz.

Ülkemizde nadir görülen türlerden bir tanesi nesli tükenmekte olan türlerden bir tanesi Güney Asya’nın laos kentinden gelme kaya faresi sincap ve farenin karışımı sincap’a da benziyor fareye de benziyor fakat bu Yediuyur faresidir” dedi.

Daha sonra ekiplerce bulunduğu yerden koruma altına alınmak için Bilecik’e götürülen ve yapılan araştırmalar sonrası Ersen Turan’ın evinde yakaladığı Laos kaya faresi’nin yine nesli koruma altında ve tükenmekte olan Yediuyur olduğu anlaşıldı.